Athletics

 

Athletic Director Dr. Mike Roller
Baseball Head Coach Ernie Smith
Baseball Assistant Greg Fuson
Baseball Assistant Charlie Hale
Baseball Assistant  Albert Thweatt
Baseball Middle School Head Coach Albert Thweatt
Baseball Middle School Assistant Bill Wood    
Girls Basketball Head Coach  Ernie Smith 
Girls Basketball Assistant  Cyndi Adams
Girls Basketball Assistant  Regina Smith
Girls Basketball Assistant  Cooper Wood
Middle School Girls Basketball Head Coach Daree Merritt
Boys Basketball Head Coach  Ritchie Pickens
Boys Basketball JV Coach  Michael Mays
Middle School Boys Basketball Head Coach  Gary Waller  
Middle School Boys Basketball Assistant Franklin Bennet
High School Bowling Head Coach  Diana Benson
High School Bowling Assistant Ryan Colletti
Cheerleading-Varsity Football Coach Donna Brasher
Cheerleading-Varsity Basketball Coach  Miranda Giles
Cheerleading - JV Football Coach  Martha Ann Hawkins
Cheerleading- Middle School Football Coach  Katie Holladay
Cheerleading - Middle School Basketball  Shawn Despot
Cross Country Head Coach  Albert Thweatt
Cross Country Assistant  Dani Waites
Middle School Cross Country Head Coach  Chuck Chisam  
Middle School Cross Country Assistant  Emily Reed
High School Head Football Coach  Scott Tillman
Football Assistant  Todd Cunningham
Football Assistant  David Morris
Football Assistant  Andrew Stewart
Football Assistant  Tim Taylor
Football Assistant  Mark Pugh
Football Assistant  John Green
Football Assistant  Josh Weber
Football Assistant  Justin Bogunia
Middle School Football Head Coach  Josh Weber    
Middle School Football Assistant  Lane Thomas
Golf Head Coach  Michael Mays
Middle School Golf Head Coach  Ryan Roller
High School Hockey Coach Rich Melin
Boys Soccer Head Coach  Nathan Proffitt
Boys Soccer Assistant  Matt Shankland
Middle School Boys Soccer Head Coach  Franklin Bennett
Girls Soccer Head Coach  Nathan Proffitt
Girls Soccer Assistant  Matt Shankland
Middle School Girls Soccer Head Coach  Julia Denney
Softball Head Coach  Lexi Shrout
Softball Assistant  Jennifer Wheeler
Softball Assistant  Sara Mitchell   
Middle School Softball Head Coach  Mike Logan
Swimming Head Coach  Lynn Griffith
Swimming Assistant  Kathy Hargis
Tennis Head Coach  Lynn Griffith
Tennis Assistant  Janet McMeen
Middle School Tennis Head Coach Adam Abood
Boys Track Head Coach  Tim Taylor
Boys Track Assistant  David Morris
Middle School Boys Track Head Coach  Cyndi Adams
Girls Track Head Coach  Todd Cunningham
Girls Track Assistant  Andrew Stewart
Middle School Girls Track Head Coach  Chuck Chisam    
Middle School Girls Track Assistant 
Head Volleyball Coach  Jake House
Volleyball Assistant  Cyndi Adams
Middle School Volleyball Head Coach  Sara Mitchell
Middle School Volleyball Assistant  Olivia Ellenburg
Wrestling Head Coach  Gary Hall
Wrestling Assistant  Jesse Travis
Middle School Wrestling Coach  Mike Apple

                                                                                                                                                                                

Upcoming Event